Історія Drupal та еволюція від Drupal 1 до Drupal 8 — Блог Drudesk
050 640 98 44
support@drudesk.com

Від Drupal 1 до Drupal 8: захоплива історія, яка триває далі

Всі ми любимо історії успіху, адже вони переконують нас, що можливо все, і що найвідоміші проекти колись починаються з просто гарних ідей — в кімнатах гуртожитків чи у гаражах, у дружніх бесідах чи навіть у снах… Історія знає безліч прикладів цього, і один з найяскравіших —  Drupal, потужна CMF, на якій побудовано понад 1,8 мільйона сайтів. Поки світ насолоджується найсвіжішим релізом — Drupal 8, просто не віриться, що колись існував і Drupal 1. А варто повірити! Сьогодні на нас чекає захоплива історія Drupal — від Drupal 1 до 8. 

Drupal: там, де історія починається

У 2000 році двоє голландських студентів Дріс Байтарет і Ганс Шнайдер встановили безпровідний міст між кімнатами, щоб разом з іншими шістьма студентами користуватися ADSL-підключенням. Щоб забезпечити спілкування та обмін технологічними новинками, Dries створив маленький локальний сайт з дошкою оголошень.

А як не втратити зв’язок і після закінчення університету? Звісно — перенести свій внутрішній сайт у Всесвітню мережу!

Дріс додавав до нього все більше коду, і цікавий сайт приваблював все більшу аудиторію розробників, які охоче ділилися ідеями та любили експерименти. Згодом Дріс зареєстрував проект як open-source (проект з відкритим кодом), що означало, що будь-хто може його змінювати і ставати його контрибутором.

Щаслива опечатка, яка дала нам назву Drupal

Історія знає багато випадків, коли найкреативніші ідеї з’являються випадково від таких речей, як… опечатка! Обираючи доменне ім’я, Дріс мав на увазі dorp.org (від слова “dorpje”, що голандською означало «селище»), але випадково помилився і написав drop.org. Коли він це помітив, то вирішив, що так навіть краще.

Це дало старт концепції маленької краплини, а також появі Друплікона — відомого лого в формі краплі з очима у вигляді знаку безкінечності та грайливою посмішкою.

Реєструючи своє програмне забезпечення, Дріс переклав “drop” голандською і отримав назву “Druppel”, або ж “Drupal”, що звучало більш універсально. А далі почалося неймовірне.

Від Drupal 1 до 8 — історія та еволюція Друпала

Drupal 1

Історія запам’ятає цей визначний день. 15 січня 2001 вийшов Drupal 1.0, і в нього з самого початку була модульна структура, за яку ми всі любимо нашу «краплину». Однак, модулів у ядрі було лише 18, і кожен з них був просто PHP-файлом. У першому релізі вже були теми — хоч і простенькі, але з можливостями налаштування. Функціонал включав пошук, блог/щоденник, коментарі, календар і т.д. Для внесення змін в базу даних версія 1.0 повністю покладалася на SQL.

Drupal 2

Через 2 місяці поспішив побачити світ і Drupal 2, в якому уже було 22 модулі ядра. Там з’явився функціонал перекладу, що дозволяв розробникам переписувати сайт іншою мовою, використовуючи спеціальну функцію t(). Інші покращення включали в себе гнучну систему дозволів для користувачів та груп, рейтинги користувачів і т.д.

Drupal 3

Третя версія «прилетіла» через півроку, принісши з собою 26 модулів і абсолютно нову концепцію нод на противагу веб-сторінкам. Весь контент (статті, новини, форуми, щоденники тощо) створювались як ноди і керувалися модулем Node. Започатковані в Друпалі, ноди пізніше стали основним принципом мобільної розробки загалом.

Drupal 4

Четверта «розумна краплина» стала достатньо складною, аби виходити частинками. Версія 4.0 з’явилася в червні 2002, а підверсії 4.1-4.7 виходили аж до 2007. Вони подарували нам наступне: модуль Taxonomy як інструмент для організації контенту, зручний інтерфейс, редактор WYSIWYG, що «відкривав» Drupal для користувачів без технічних знань, та безліч інших спокусливих новинок. На той момент на Друпалі було уже побудовано понад 100 відомих сайтів, і спільнота стрімко розросталася по всіх куточках світу.

Drupal 5

Чудовий подарунок на шостий день народження Друпала, Drupal 5, вийшов 15 січня 2007, тож цей день історія запам’ятає двічі. На додачу до ядра, в ньому було уже 2500 контрибних модулів! Крім того, там з’явилась jQuery — JavaScript-бібліотека, що значно полегшувала розробку. Інші новинки включали в себе попередньо налаштовані Drupal-пакети, вдосконалене керування CSS для підвищення швидкості сайтів, покращену структуру директорій та багато іншого.

Drupal 6

Понад 7000 контрибних модулів на додачу до 34 модулів ядра, 600 кастомних тем, повністю переписана структура меню, підвищений рівень безпеки, легший процес інсталяції, підтримка напряму тексту справа наліво — ось лише деякі з переваг D6, який вийшов у лютому 2008.

До числа сайтів, які його використовували, додався Whitehouse.gov, що стало своєрідною «візитівкою» Друпала, яка доводила його переваги. Сайтів на D6 і досі немало. Однак, офіційна політика спільноти — підтримувати лише дві останні версії, тож сьогодні власникам сайтів на Drupal 6 варто розглянути апгрейд або підтримку.

Drupal 7

Через десять років після D1 прийшов D7. Друпал 7 підходив для абсолютно будь-яких видів сайтів (від сайтів-візиток до складних корпоративних сайтів). Його параметри досягли неймовірних позначок у 11000 контрибних модулів, 600 тем і 200 дистрибуцій. Тепер усе, від контент-типів до таксономії і користувачів, було представлене у вигляді сутностей, якими легко керувати. Покращилась співпраця між нодами і модулями, підвищилась веб-доступність, і сьома версія стала набагато гнучкішою та легшою у використанні.

Drupal 8

19 листопада 2015 року всі друпалісти затамували подих від хвилювання. Вийшов D8 з такими новинками, як унікальні можливості з мультимовності, вбудоване редагування контенту, модуль Views в ядрі, неймовірна дружність до мобільних пристроїв, покращена темізація з Twig, новий рівень веб-доступності, вдосконалена розмітка з HTML5, вбудована підтримка веб-сервісів, сучасний PHP, Symphony і OOP, та багато інших «приємностей». Він заслужено став називатися CMF (фреймворком для керування контентом). Мінорні версії тепер виходять кожні півроку, а зворотна сумісність обіцяє зробити міграцію на Drupal 9 (і далі) дуже простою.

Ось така вона, історія та еволюція Drupal’а, якщо писати дуже коротко. Що ж, історія виглядає доволі насичено, а майбутнє — надзвичайно оптимістичним для «чудової краплини», адже її еволюція триває і далі згідно з усіма найновішими трендами.

Якщо неймовірні речі починаються з маленьких кроків, можливо, одним з таких для вас стане обговорення міграції на Drupal 8 або створення нового чудового сайту. Іноді неймовірні речі починаються з маленького кліку, який ми пропонуємо вам здійснити просто зараз ;)