Термінологія веб-сайтів: терміни для новачків. Частина 1 — блог Drudesk
050 640 98 44
support@drudesk.com

Термінологія веб-сайтів: словник веб-розробника

Уявімо, ніби ви хочете створити новий веб-сайт, або ж просто зробити редизайн старого. У вас вже є гарне уявлення про те, як він повинен виглядати, і ви телефонуєте до компанії, яка займається веб-розробкою. Тепер, настав час все розказати і пояснити девелоперу, чи дизайнеру. Проте, як ви це зробите, якщо у вас нема жодного поняття про термінологію веб-розробників. Щоб розібратися у цій абсолютно новій для вас сфері, вам слід ознайомитися зі словником термінів веб-сайтів, і з часом, ви повністю почуватимете себе комфортно, використовуючи їх.

Тепер перейдемо до термінології

Ми підготували для вас спеціальні терміни, які стосуються різноманітних аспектів веб-сайтів. Вони стануть у пригоді тим, хто лише починає ознайомлюватися з IT сферою, а також для всіх, хто хоче замовити собі веб-сайт.

CMS (Система управління контентом) — це програмне забезпечення, що дозволяє публікувати, редагувати, модифікувати, організовувати, видаляти та підтримувати контент на основному інтерфейсі, без необхідності знань HTML.

DNS (Доменна система імен) система перетворення URL-адреси, яку ми використовуємо (наприклад, www.facebook.com) в IP-адресу.

FTP (Протокол передачі файлів) — це стандартний мережевий протокол, який використовується, для передачі комп’ютерних файлів між клієнтом і сервером у комп’ютерній мережі.

HTML (мова розмітки гіпертекстових документів) — це стандартна мова розмітки, яка використовується для створення веб-сторінок.

JavaScript — це динамічна, об’єктно-орієнтована мова програмування. JavaScript робить веб-сторінки більш анімованими та динамічнами за допомогою графіки і навігації. Найтиповішими графічними ефектами JavaScript є маусовери (графічні елементи контролю, які активуються, коли користувач наводить курсор на кнопку), слайдери, та навігація на Javascript, створена за допомогою випадаючого меню.

JPEG (Joint Photographic Experts Group) — це типовий метод стиснення з втратами цифрових зображень. Це означає, що зображення можна зменшувати, хоча й за рахунок його якості.

Бекап (резервне копіювання веб-сайту) пропонує зберегти його у випадку проблем з сервером, програмним забезпеченням або сторінкою. Маючи резервну копію, файли на вашому сайті збережені від можливих помилок.

Беклінки — це посилання на вашу веб-сторінку з інших. Беклінки використовуються для популяризації сайтів серед пошукових систем і для трафіку.

Електронна комерція (англ. e-commerce) — це система купівлі-продажу товарів, або сервісу, та переказ коштів через цифрову комунікацію.

Інтернет-провайдер (ISP) — це організація, яка надає послуги доступу та користування Інтернетом

Карта зображень — це графічний об'єкт мови розмітки HTML, пов'язаний із зображенням та містить спеціальні області, при натисканні яких відбувається перехід за певним гіперпосиланням.

Кеш — це місце на вашому комп’ютері, де зберігаються усі сторінки які ви відвідали, і це дозволяє швидко повернутись до потрібних сайтів.

Куки — це частина інформації, отриманої від веб-сайту, яка зберігається у браузері, під час перегляду сторінки користувачем.

Мастхед — це ідентифікатор зверху веб-сторінки, у якості якого виступає графічне зображення, або навігаційне посилання. Мастхедами можуть бути фото, текст і карта зображень.

Маусовер — це графічний елемент контролю, який активується, коли користувач наводить курсор на кнопку. Це може бути все від простої зміни кольору елемента до заплутаної анімаціїї.

Метадані — це дані, які надають інформацію про один, чи більше аспект даних. Наприклад: засоби, мета, час/дата і автор створення даних.

Навігація — це процес, за допомогою якого користувачі мають доступ до інформації в Інтернеті. Це також часто стосується меню, посилань, іконок та кнопок на вашому сайті, їхнього розташування і використання.

Помилка 404 — це повідомлення про помилку, яке означає, що сервер не може знайти того, чого вимагає запит від клієнта, хоча контакт з сервером установлено.

Пропускна властивість (англ. bandwidth) — це кількість інформації, яку здатний передати канал зв’язку, зазвичай вимірюється у бітах за секунду.

Стиснення даних — це зменшення файлу з метою швидкого завантаження та обсягу.

Фавікон (іконка сайту, або іконка на вкладці) — це маленьке зображення, яке появляється у вікні браузера біля URL-адреси, або поблизу мета-заголовків, коли ви використовуєте вкладки.

Фолд — це лінія перелому сторінки. Усе, що ви бачите коли завантажується сторінка називається «над фолдом», а все що внизу сторінки — «знизу-» або «після фолду».

Форма — це елемент сторінки, який дозволяє вводити інформацію, а потім відправляти її на сервер. Форма визначає і позначає поля введення тексту, чекбокси (елементи, що дозволяють користувачу зробити множинний вибір з декількох варіантів), радіокнопки або випадаючі меню, для легкого збору інформації від користувачів на сервер.

Хостинг — це тип сервісу в Інтернеті, який дає можливість особам, а також різним організаціям розмістити і зробити доступним свій веб-сайт у всесвітній павутині. Якщо ви хочете вибрати кращий хостинг для вашого Drupal-сайту, ми рекомендуємо вам прочитати статтю "Як вибрати хостинг для сайту".

Шіснадцяткова система числення — це система числення з основою 16. Перші 10 чисел від 0 до 9, наступні — літери від A до F. Шіснадцяткові числа використовуються, для визначення (та стандартизації) кольорів у веб. Наприклад, шіснадцятковий еквівалент для білого кольору це #FFFFFF, а для чорного — #000000.

Підсумок

Фух… Це може бути великою кількістю нової інформації для вас, проте це лише маленька частинка усього, що вміщається у голові розробників! Ви можете натрапити на більшість цих термінів, і ми надіємось, що наш словник стане вам у пригоді під час спілкування на тему, стосовно девелопменту. Незабаром Drudesk поділиться другою частиною цієї статті, і ви зможете дізнатися набагато більше. Отож, слідкуйте за оновленнями!